Ένα ακόμα καθοριστικό βήμα για να ενταχθεί η περιοχή Μαγκουφάνα – Φιξ στο σχέδιο πόλης του Δήμου Ηρακλείου Αττικής, και να λυθεί έτσι ένα ζήτημα που απασχολεί εδώ και δεκαετίες τους πολίτες που κατοικούν ή έχουν την περιουσία τους στην εν λόγω έκταση, κάνει η δημοτική αρχή του Νίκου Μπάμπαλου.
Με ενέργειες της διοίκησης συντάχθηκε η απαιτούμενη πολεοδομική και ρυμοτομική μελέτη για την περιοχή, η οποία, με την ήδη ληφθείσα απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, θα αναρτηθεί στα γραφεία της Τεχνικής Υπηρεσίας. Θα προηγηθεί δημοσίευση της σχετικής Ανακοίνωσης στον Τύπο.