Μια ακόμα δράση για την πρόληψη και την προαγωγή της υγείας των πολιτών ολοκληρώθηκε στον Δήμο Ηρακλείου Αττικής. Σε συνεργασία με το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων (ΕΔΔΥΠΠΥ) και την εταιρεία AKOUSTIKA MEDICA, πραγματοποιήθηκε δράση πρόληψης και πρώιμης διάγνωσης της ακουστικής ικανότητας με τίτλο «Αγαπήστε τα αυτιά σας». Η δράση συμπεριλάμβανε, δωρεάν προληπτικό έλεγχο ακουστικής ικανότητας (ωτοσκόπηση) που πραγματοποιείται από συνεργαζόμενο ΩΡΛ Ιατρό.
Περίπου 60 άτομα εξετάστηκαν και, σύμφωνα με τα αποτελέσματα, 18 είχαν ευρήματα που έχριζαν περαιτέρω εξέτασης.